Umowa o dzieło to umowa, przez którą przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.
Umowa o dzieło posiada następujące cechy:
- Konsensualna,
- Dwustronnie zobowiązująca,
- Odpłatna,
- Wzajemna.
Przyjmuje się, że dzieło to efekt (rezultat) pracy człowieka, określony w umowie o dzieło według cech indywidualnych – zatem dzieło musi być zawsze oznaczone co do tożsamości.
Można wskazać na następujące cechy dzieła:
- powinno być oznaczone co do tożsamości.
- ma dopiero powstać.
- musi być wykonalne, więc obiektywnie możliwe do stworzenia.
Wynagrodzenie ze strony zamawiającego jest odpowiednikiem dzieła wykonanego przez przyjmującego zlecenie. Strony mogą w umowie określić moment, w którym wynagrodzenie będzie należne, natomiast w braku porozumienia wynagrodzenie należy się dopiero w chwili oddania dzieła. W przypadku gdy dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wówczas wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych.
Możliwe jest ustalenie wynagrodzenia na wynagrodzenie kosztorysowe. Jest to wynagrodzenie określone na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów.
Przy umowie o dzieło możemy również ustalić wynagrodzenie ryczałtowe. Jest to wynagrodzenie określone ogólnie, z góry w konkretnej kwocie za całość dzieła w jednej sumie pieniężnej.
Oddanie dzieła jest obowiązkiem przyjmującego zamówienie, natomiast obowiązkiem zamawiającego jest jego odebranie. Przy czym należy zaznaczyć, iż oddanie dzieła przez przyjmującego nie jest jednoznaczne z jego odebraniem przez zmawiającego, ponieważ oddanie może nastąpić przez czynności faktyczne polegające na pozostawieniu dzieła do dyspozycji zamawiającego, czy też wystawieniu faktury VAT.
0 komentarzy