Wyszukaj

Wybierz kategorię

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zwrotu marży kredytobiorcom oczekującym na wpis do księgi wieczystej

lip 27, 2022 | Porady prawne, Prawo, Prawo cywilne | 0 komentarzy

Obecnie na wpis do księgi wieczystej w zależności od miejsca zamieszkania czeka się nawet ponad rok. Jest to kwestia utrudniająca obrót nieruchomościami oraz powodująca wyższą ratę kredytu hipotecznego. Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Projekt sejmowy został już skierowany do sejmowej komisji sprawiedliwości.

Procedowane rozwiązania mają przeciwdziałać sytuacjom, w których banki w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej obciążają kredytobiorców dodatkowymi i bezzwrotnymi kosztami. Mają one w założeniu ubezpieczać ryzyko kredytowe banków. W praktyce jednak wpis hipoteki niemal zawsze jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc podnoszone przez bank ryzyko nie ma miejsca. W związku z powyższym naliczana przez banki opłata powinna być swego rodzaj kaucją.

Projekt ustawy zakłada, że opłata będzie kredytobiorcy zwrócona lub zaliczona na poczet spłaty kredytu – bez konieczności składania specjalnych wniosków.

Proponowane rozwiązanie ma dotyczyć umów zawartych po wejściu w życie nowych przepisów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *